A ZENTIVA PHARMA Kft. által üzemeltetett belső visszaélés-bejelentési rendszer

Üdvözöljük a ZENTIVA PHARMA Kft. (székhely: Budapest, 1097 Könyves Kálmán krt. 11/C., B ép. 2. em.; cégjegyzékszám: 01-09-873136; adószám: 13786430-2-43; „Társaság”) által a panaszokról, a közérdekű bejelentésekről, valamint a visszaélések bejelentésével összefüggő szabályokról szóló 2023. évi XXV. törvény („Panasz tv.”) és az Európai Parlament és a Tanács az uniós jog megsértését bejelentő személyek védelméről szóló, 2019. október 23-ai (EU) 2019/1937 irányelve alapján működtetett, belső visszaélés-bejelentési rendszerében. 

Jogszerűtlen tevékenységek vagy jogsértések bármely, akár a magánszektorban, akár a közszférában tevékenykedő szervezet életében felmerülhetnek, legyen az bármely méretű. E magatartások számos formát ölthetnek, lehetnek korrupciós tevékenységek, csalás, jogellenes üzleti gyakorlatok, de akár gondatlan magatartások is. Amennyiben pedig ezek nem kerülnek feltárásra, az érintett szervezet jóhírnevének sérelme mellett súlyos közérdek sérelmet is eredményezhetnek. 

Azok a személyek, akik valamely szervezetnél dolgoznak vagy munkavégzésük során kapcsolatban állnak a szervezettel általában elsőként szereznek tudomást a fent említett magatartásokról és emiatt kulcsszerepet játszanak a probléma felderítésére jogosult személyek értesítésében. 
A visszaélés-bejelentők, vagyis azon személyek, akik egy munkavégzéssel összefüggésben tudomásukra jutott visszásságról információt közölnek, elősegítik a kármegelőzést, valamint a közérdek sérelmének vagy veszélyeztetettségének azonosítását, ami értesítésük hiányában valószínűleg rejtve maradna. 

Mi, a Zentiva-nál hiszünk abban, hogy egy, a bejelentés alapján, a Társaság által, megfelelő szakértelemmel lefolytatott vizsgálat és válaszintézkedés segíti a társaságot a megelőzésben, illetőleg megfelelő válaszreakciót biztosít a jogellenes tevékenységekre. A Zentiva ennek érdekében vezette be a Speak Up kezdeményezést. 

2019-ben az Európai Unió megalkotta az uniós jog megsértését bejelentő személyek védelméről szóló, 2019. október 23-ai (EU) 2019/1937 irányelvet („Irányelv”).
Az Irányelv, valamint az ez alapján azon tagállamokban bevezetett implementáló jogszabályok, ahol a Zentiva tevékenykedik némiképp eltérő védelmet biztosítottak a visszaélés-bejelentők számára, mint a Zentiva Speak Up kezdeményezés. 

Amennyiben Ön a Társaság, a Panasz tv. alapján működtetett, belső visszaélés-bejelentési rendszerében kíván bejelentést tenni, ez a megfelelő fórum.

A Társaság a rendszer működtetésére az alábbi személyt jelölte ki: dr. Stanics Adrienn LL.M („Kijelölt Személy”)

Elérhetőség: 

e-mail: whistleblowing-hu@zentiva.com

A Társaság egy elektronikus platform („Platform”) formájában belső visszaélés-bejelentési rendszert hozott létre, amit az alábbiak szerint érhet el. Mindemellett a Társaság szóbeli, illetőleg az Ön igénye szerint, akár személyesen megtett bejelentéseket is fogad. 

Kérjük, alaposan tanulmányozza át az alábbi információkat, melyek segítségére lehetnek a megfelelő eljárás kiválasztásában. 

Kérjük, vegye figyelembe, hogy amennyiben Ön bejelentését a Platformon keresztül teszi meg, ezzel egyúttal azt is megerősíti, hogy az alábbiakban, valamint a visszaélés-bejelentésre vonatkozó Adatkezelési Tájékoztatónkban szereplő információkat megismerte.

Mit lehet bejelenteni? 

A belső visszaélés-bejelentési rendszerben jogellenes vagy jogellenesnek feltételezett cselekményre vagy mulasztásra, illetve egyéb visszaélésre vonatkozó információt lehet bejelenteni. Mindezek alapján nemcsak a hazai / EU-s / nemzetközi jogszabályokba ütköző, hanem akár az iparági etikai előírásokat, szakmai standardokat, belső előírásokat vagy akár szerződéses kötelezettségeket sértő, akár aktív („tevőleges”), akár passzív („mulasztásban megnyilvánuló”) magatartások bejelenthetőek. 
Fentieken túl bejelentés tehető a munkáltató által megállapított, a munkavállalók személyiségi jogát korlátozó magatartási szabályok megsértése esetén is.

Milyen információk szerepeljenek a bejelentésben?

 Kérjük, bejelentésében feltétlenül írja le 1) az Ön által azonosított visszaélést, 2) azt, hogy milyen tevékenység során és hogyan jutott a tudomására a visszaélés. Fentieken túl a Panasz. tv. nem írja elő, hogy milyen további információk megadása kötelező, de kérjük vegye figyelembe, hogy az alábbiak rendelkezésre bocsátása nagy mértékben megkönnyíti a bejelentés kivizsgálását: 

  • a visszaélés tárgya, kiterjedése,
  • megvalósulás dátuma, időtartama,
  • helye,
  • mi alapján gondolja, miből következtetett arra, hogy visszaélés történt / fog történni, 
  • hogyan jutott tudomására a visszaélés, 
  • a visszaélés tanúi, azon személyek, akik Önön kívül információval rendelkeznek a visszaélésről (akár a Társaságon belül, akár azon kívül),
  • jelezte-e korábban már a visszaélést (ha igen, kinek, mikor, hogyan), 
  • bármely egyéb, a kivizsgálás szempontjából releváns információ. 
  • Ha Ön megjelöli azon területet, amelyhez a visszaélés kapcsolódik, illetőleg részletesen megad minden információt, ami alapján a visszaélés azonosítható. Az Ön által megadott információ minősége és részletessége nagy mértékben befolyásolja a bejelentés kivizsgálását és a szükséges megelőző / orvosló intézkedések meghozatalát. 
  • Ha Ön a bejelentésben tudomásunkra hoz valamennyi információt, amire csak emlékszik;
  • ha Ön lehetővé teszi számunkra, hogy személyes adatait nemcsak a Kijelölt Személy, hanem a kivizsgálást végző csapat egyéb tagjai is megismerhessék. Tájékoztatjuk, hogy az adatvédelmi és a megtorlást tiltó előírások az ő vonatkozásukban is irányadóak.

Mikor tekinthető jogszerűnek a bejelentés?
A bejelentés megtétele jogszerű, ha

  • a bejelentő a bejelentését az alábbiak szerinti visszaélés-bejelentési csatornákon keresztül, a Panasz tv. szerinti előírások alapján tette meg,
  • a bejelentő a bejelentett információt a (tágan értelmezett) munkavégzéssel kapcsolatos tevékenységével összefüggésben szerezte, és
  • a bejelentő alapos okkal vélelmezte, hogy a bejelentéssel érintett körülményekre vonatkozó, bejelentett információ a bejelentés időpontjában valós volt.

Ki tehet bejelentést?

A belső visszaélés-bejelentési rendszerben bejelentést tehet:

  • a Társaság által jelenleg vagy a múltban foglalkoztatott („volt munkavállaló”), illetőleg a jövőben foglalkoztatandó („jelölt”) személyek, 
  • az egyéni vállalkozó, az egyéni cég - ha a Társasággal jelenleg szerződéses kapcsolatban áll vagy korábban állt, avagy vele a szerződés megkötésére irányuló eljárás már megkezdődött,
  • a Társaság tekintetében tulajdonosi részesedéssel rendelkező személy, valamint a Társaság ügyviteli, ügyvezető, illetve felügyelő testületéhez tartozó személy – ideértve azokat a személyeket is, akik esetében a jogviszony létesítésére irányuló eljárás már megkezdődött, illetőleg akinek korábbi jogviszonya már megszűnt;
  •  a Társasággal szerződés létesítésére irányuló eljárást megkezdett, szerződéses kapcsolatban álló vagy állt vállalkozó, alvállalkozó, beszállító, illetve megbízott felügyelete és irányítása alatt álló személy,
  •  a Társaságnál tevékenységet végző gyakornok és önkéntes– ideértve azokat a személyeket is, akik esetében a jogviszony létesítésére irányuló eljárás megkezdődött, illetőleg akinek korábbi jogviszonya már megszűnt.

Hogyan tehető meg a belső visszaélés-bejelentés?

A bejelentés kivizsgálása során a Kijelölt Személy Önnel kapcsolatot tart és szükség esetén a bejelentés kiegészítésére, pontosítására, a tényállás tisztázására, valamint további információk rendelkezésre bocsátására hívhatja fel.

A Kijelölt Személy a bejelentés kivizsgálásáról vagy annak mellőzéséről és a mellőzés indokáról, a bejelentés kivizsgálásának az eredményéről, a megtett vagy tervezett intézkedésekről Önt írásban tájékoztatja.

Mi történik a kivizsgálás során?

A kivizsgálás során a Kijelölt Személy értékeli a bejelentésben foglalt körülmények helytállóságát és meghozza azokat az intézkedéseket, amelyek alkalmasak a visszaélés orvoslására. 
Ha a bejelentés alapján büntetőeljárás kezdeményezése indokolt, akkor intézkedik a feljelentés megtétele iránt.

 

Külső bejelentési csatornák:

Felhívjuk szíves figyelmét, hogy Ön jogosult bejelentését a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatósághoz (székhely: 1055 Budapest, Falk Miksa utca 9-11., levelezési cím: 1363 Budapest, Pf.: 9.; e-mail: ugyfelszolgalat@naih.hu; telefon: +36 (1) 391 1400; weboldal: https://www.naih.hu/) vagy az Alapvető Jogok Biztosának Hivatalához (székhely: 1055 Budapest, Falk Miksa utca 9-11.; telefonszám: 06-1/475-7100; weboldal: https://www.ajbh.hu/kozerdeku-bejelentes-ugyfelkapu_nelkul?p_l_back_url=%2Fkeres%25C3%25A9s%3Fq%3Dbejelent%25C3%25A9si) – mint külső visszaélés-bejelentési csatornákhoz – megtenni. 

A Platform (ideértve a hangrögzítést is)

A Zentiva belső visszaélés-bejelentési csatornáját – a Platformot – a FaceUp Technology s.r.o. üzemelteti, felhőalapú megoldáson keresztül. Tájékoztatjuk, hogy a FaceUp Technology s.r.o. nem férhet hozzá az Ön bejelentéséhez, azokhoz az információkhoz, amiket Ön megoszt velünk vagy az Ön azonosítóihoz.

A Platformon keresztül megküldött bejelentést a vonatkozó jogszabályi előírásokkal és belső eljárásrendekkel összhangban kizárólag a Kijelölt Személy kapja kézhez és ismerheti meg. Amennyiben ehhez Ön kifejezetten hozzájárul, a bejelentés megosztásra kerülhet a vizsgálatot lefolytató csapattal, a feltétlenül szükséges mértékben. 

A Platform felhasználóbarát, Önnek kizárólag a bejelentés kategóriáját és az érintett jogi személyt kell kiválasztania. Minden, a bejelentéssel kapcsolatos, további releváns információt a „További információ” mezőben kell megadnia.

Amennyiben Ön ezt választja, hangrögzítés útján is megteheti bejelentését. Ha Ön ezt a lehetőséget választja, tájékoztatjuk, hogy hangja eltorzításra kerül. Az ilyen típusú bejelentés megtételéhez kérjük, kövesse a Platform által adott utasításokat, az Platform rendkívül felhasználóbarát. (Ebben az esetben Ön ahelyett, hogy a bejelentését írásban tenné meg, a rögzítőbe beszél és az Ön által elmondottakról leirat készül.)

  • Amennyiben Ön az űrlap szerinti valamennyi részletet megadott, egy egyedi kódot rendelünk az Ön bejelentéséhez. 
  • Jegyezze fel ezt a kódot és tartsa biztonságos helyen. A kódot ne ossza meg velünk. Amennyiben a kódot bármely harmadik féllel megosztja, úgy ezzel bejelentésének bizalmasságát veszélyeztetheti. 
  • A bejelentésével kapcsolatos visszajelzések ellenőrzéséhez vagy a további kérdések megválaszolásához, használja a kódot. Amennyiben Ön elveszíti a kódot, Önnek újra ki kell töltenie az űrlapot, hogy új kódot kaphasson.
  • Ilyen esetben kérjük, a szabadszavas mező kitöltésével tájékoztasson minket arról, hogy Ön egy már korábban jelzett panaszt kíván nyomonkövetni (ez esetben Önnek nem kell újra megadni valamennyi részletet, de kérjük, a folyamatban lévő panasz tárgyára vonatkozóan adjon meg számunkra pár adatot).

Kötelesek vagyunk Önt a bejelentés kézhezvételéről és az ügymenetről tájékoztatni. Ezekhez a tájékoztatásokhoz Ön kizárólag a Platformon férhet hozzá, az egyedi kód használatával. 

Amennyiben Ön valamennyi, az Ön bejelentésével kapcsolatos változásról automatikusan szeretne értesülni, megadhatja e-mail címét az erre vonatkozó külön mezőben (nem a szabadszavas mezőben). Ezt a címet kizárólag arra használjuk, hogy a Platformon történő változásokról értesítsük (azaz az ügymenettel kapcsolatos értesítéseket vagy a tisztázó kérdéseket NEM ebben a formában kapja meg). Az ilyen értesítéseket az NNTB info@nntb.cz küldi. 

Az ilyen e-mail értesítésben kapott link visszairányítja Ön a Platform kezdőoldalára, ahol Önnek az „Én szervezetem” opciót kell kiválasztania, és az aa0aaa0aaa belépési jelszót kell megadnia. Majd ezt követően Ön visszairányításra kerül arra a felületre, ahol az egyedi kódját meg tudja adni. 

Az oldal, ahol Ön az egyedi kódját beírja, elérhető a fenti oldalon keresztül, valamint a bal oldali „Jelentés ellenőrzése” fülre kattintva érhető el.

Amennyiben Ön bejelentését a Kijelölt Személy fenti dedikált e-mail címének használatával teszi meg, azt kizárólag a Kijelölt Személy kapja kézhez és ismerheti meg. Amennyiben ehhez Ön kifejezetten hozzájárul, a bejelentés megosztásra kerülhet a vizsgálatot lefolytató csapattal, a feltétlenül szükséges mértékben. Ilyen formátumú bejelentés esetén Ön a bejelentés beérkezéséről és a bejelentéssel kapcsolatos további információkról kizárólag az Ön bejelentéssel érintett e-mail címére történő válaszadás formájában kerül értesítésre. A kommunikáció során megerősítést kérhetünk Öntől a tekintetben, hogy Ön valóban visszaélés-bejelentést kíván-e tenni. Kérjük, vegye figyelembe, hogy amennyiben Ön azt jelzi vissza felénk, hogy bejelentése „nem visszaélés-bejelentés”, úgy a kifejezetten ilyen típusú, speciális bejelentésekhez kapcsolódó jogszabályi védelmet nem tudjuk biztosítani. 

E-mail bejelentés esetén kérjük, hogy levelét másolatban NE továbbítsa senki másnak.

Amennyiben bejelentését Ön távollevők közötti egyéb kommunikációs csatornán vagy személyesen teszi meg, Ön kizárólag a fenti Kijelölt Személlyel kerül kapcsolatba és kizárólag a Kijelölt Személy gondoskodik a bejelentése kezeléséről.

Amennyiben ehhez Ön kifejezetten hozzájárul, a bejelentés megosztásra kerülhet a vizsgálatot lefolytató csapattal, a feltétlenül szükséges mértékben. A kommunikáció során felkérjük, hogy jelölje meg azt az e-mail címet, amit kizárólag arra használhatunk, hogy Önt bejelentés beérkezéséről és a bejelentéssel kapcsolatos további információkról tájékoztathassuk. A kommunikáció során továbbá megerősítést kérhetünk Öntől a tekintetben, hogy Ön valóban visszaélés-bejelentést kíván-e tenni. Kérjük, vegye figyelembe, hogy amennyiben Ön azt jelzi vissza felénk, hogy bejelentése „nem visszaélés-bejelentés”, úgy a kifejezetten ilyen típusú, speciális bejelentésekhez kapcsolódó jogszabályi védelmet nem tudjuk biztosítani.